Dla równowagi, na początek proponuję wesoły filmik...

 

 

Dla ornitologów sprawa jest jasna. Nisko latające jaskółki zapowiadają deszcz.

Kiedy tylko Francis Fukuyama zaczął opowiadać o "końcu historii", można było się domyślac, że coś wisi w powietrzu...

(źródło: niepoprawni.pl)

Z ornitologami z reguły zgadzają się ekonomiści. Wiedzą, że irracjonalna euforia na rynku jest najpewniejszą zapowiedzią nadchodzącej bessy.  

"Teraz już będzie hossa! Wieczna hossa! Wieczne panowanie demokracji i wolności gospodarczej. Brak zmian ustroju polityczno - ekonomicznego! Wolność! Wieczna wolność!" - takie głosy mogły oznaczać tylko jedno:

NADCHODZI CZAS NIEWOLNICTWA!


Temat jest ponury. Dlatego na początek chętnie przyjmę optymistyczne założenie, że moja diagnoza jest mylna i wcale nie dryfujemy w stronę niewolnictwa :)

OK! Spróbujmy znaleźć jakieś argumenty dla tezy, że nikt nie chce nas zniewolić ani fizycznie, ani mentalnie... Na początek poproszę o podpowiedź w sprawie elementarnej wątpliwości dotyczącej skutków Wielkiego Ogólnoświatowego Kryzysu...

Mówiąć w uproszczeniu: wszyscy jesteśmy w coraz większym stopniu zadłużeni. My Grecy, my Hiszpanie, my Niemcy, my Europejczycy, my Amerykanie.... a nawet my Azjaci!

Jeśli miliardy Ziemian znalazły się w spirali zadłużenia, to czy czasem nie jest tak, że na Ziemi oprócz nieuleczalnych dłużników, mamy też wierzycieli, którzy w każdym momencie mogą zażądać spłaty tymczasowo mnożonych i rolowanych długów?

Kim są nasi skromni, nieznani światu dobroczyńcy? Po co ciągle nam pożyczają, jeśli wiedzą, że nie jesteśmy w stanie oddać...?


To tylko wstęp do opowieści o "Początku historii".
 

image